ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Alma

A+
A-
SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Alma

SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Alma

Çalışma hayatı işverenler ve işçiler arasında yazılı kurallardan oluşmaktadır. Böylelikle tüm çalışmalar kayıt altında tutulmakta, ileride doğacak haksızlıkların önüne geçilmesi amaç edinilir. Kıdem tazminatı, tazminat, işte başlama, işten çıkış gibi pek çok konuda SGK işten çıkış (ayrılma) bildirgesi alma kişi adına önemli olmaktadır.

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Nereden Alınır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirlenen bir madde olan ve işveren tarafında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gereken bir yükümlülük ve bildirilmemesi durumunda cezai yaptırımlara yol açan işten çıkış bildirgesi 10 gün içerisinde işveren tarafından SGK’ya bildirilmek zorundadır. İşten ayrılan kişinin işten ayrılış tarihi ve diğer bilgileri ihtiyaç duyulması halinde SGK ilgili servisinden onaylı yazılı belge olarak alınabilir ya da e- devlet üzerinden görülebilir ve çıktısı alınabilir.
İşten Çıkış Bildirgesinde Yer Alan Tanımlar

İlgili kanun gereğince matbu evrak olarak belirlenen formun ilgili bölümleri doldurularak elektronik olarak SGK portalına bildirmek yükümlülüğündedir. Ancak matbu olan bu evrakta bilinmesi ve doldurulması gereken konu başlıkları zorunlu doldurulacak alanlardır. Bu alanlar; Deneme Sürecindeki fesih, deneme süreli fesih, belirsiz süreli, belirsiz süreli işte sebep bildirilmeden yapılan fesih, belirli süreli işin sona erme feshi, emeklilik yada malulen emeklilik, ölüm, iş kazası, askerlik, kadınlarda evlilik ve doğum, toplu işten çıkarılma, iş yeri kapanışı ve diğer nedenler maddeler halinde belirlenmiş olup uygun şık işaretlenerek bildirim yapılması gereklidir.

Bu formun en başına da işten çıkarılan kişinin TC kimlik numarası, iştirakçi ya da BAĞKUR, SSK, emekli sandığı gibi hangi sandığa bağlı olduğu kod yazılacaktır. Ayrıca forma hizmet dökümü, hangi meslek gurubunda olduğu gibi ayrıntılar ilgili bölümlere eksiksiz yazılmalıdır.

Kayıt Önemlidir

Resmi evrak statüsünde yer alan SGK işten Çıkış (ayrılma ) bildirgesi hem işveren hem işçi açısından önemlidir. İşveren kayıt altında tuttuğu işverenlerinin her açıdan sorumluluğunu üstlenerek olabilecek iş kazalarında kayıt dışı çalışmadığını belgelemek adına bu konuları dikkate almalıdır. Kayıt altında olması işçilerin geleceklerinin teminatıdır. İş kazaları açısından önemlidir. Emeklilik için önemlidir.
Kaner
Kaner
Web ve diğer tüm bilgilere ulaşıp sorunlarınıza net yanıtlar bulmanız için oluşturduğum bu platformda istediğiniz gibi at koşturabilirsiniz. Ata zarar vermeden!
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.