ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası

A+
A-
Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası

Karayolları Kanunu yolcu ve yük taşımacılığı yapmakta olan firmalara ait minibüs, otobüs, tır, iş makineleri gibi motorlu taşıtların trafikte yol alabilmesi için Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası yaptırması zorunludur. Taşımacılık belgesi olan motorlu taşıtların sigorta poliçesini yaptırması Ulaştırma Bakanlığı tarafından zorunlu tutulmaktadır. Karayolu taşımacılığı mevcut kanununa göre motorlu taşıtlarda seyahat etmekte olan yolcuların kalkış noktası ve varış noktası sırasında yolculuk yaparken geçen zaman içinde bir kaza sonucu manevi ve bedensel bir hasara uğramaları durumunda yapılmış olan sigorta poliçe miktarınca ödeme yapılmasını zorunlu tutulmaktadır.

Sigorta yükümlülükleri açısından ve sigorta yaptırmış olan kişilerin haksız talep altında kalmaması için oldukça önemlidir. Sigortayı yapan kurum tarafından tanımlanmış olan poliçede motorlu aracın işletilmesi esnasında, üçüncü kişilerin ölümüne ve yaralanmasına ya da zarara uğramasına neden olması durumunda, Trafik kanuna göre sigorta yaptıran kişiye düşen hukuki sorumluluklar doğrultusunda, şartları belirlenmiş tazminatlara ilişkin istekleri, geçerli zorunlu sorumluluk sigorta kapsamında olan miktarı karşılamakla yükümlü tutulmaktadır.
Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsamaktır?

Hazine müsteşarlığı tarafından belirlenen miktarlar çerçevesinde birçok teminat sağlanmaktadır. Ölüm teminatı, sakatlık ve tedavi giderleri teminatı gibi teminatları bağlı olduğu sigorta poliçesi kapsamında ödenmektedir. Yük taşımacılığı yapmakta olan sigortalının kazaya sebebiyet verecek bir kusur yapar ise bu durum kapsam dışında değerlendirilir ve ödeme yapılması mümkün olmaz. Grev, lokavt, terör eylemlerin verdiği zararlar, deprem, sel, heyelan gibi doğal afetlerin zararları karayolu taşımacılık mali sorumluluk sigortası kapsamına girmektedir. Ancak yolcu taşımacılığında kullanılan motorsuz taşıtlar kapsamına giren römorklar için oluşturulmuş sorumluluk sigortası kapsamında belirtilmiş olan ek şartlar sağlanmış olması durumunda teminata dahil edilebilirler.

Sigorta Kapsamına Girmeyen Taşıtlar

Yurt içi taşımacılık belgesi kapsamında yapmış olan motorlu taşıtlar hariç üzere özel otomobillere takılmış olan römorklarla yapılan taşımalar, TSK ait motorlu taşıtlar ve bu taşıtlara bağlı römorklar ile yapılan taşımalar, lastik tekerlekli traktörler ve bunlara bağlana römorklar ile yapılan taşımalar karayolu taşımacılık mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında tutulmaktadır.
Kaner
Kaner
Web ve diğer tüm bilgilere ulaşıp sorunlarınıza net yanıtlar bulmanız için oluşturduğum bu platformda istediğiniz gibi at koşturabilirsiniz. Ata zarar vermeden!
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.