ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Hangi Memurlara Sakal Serbest

A+
A-
Hangi Memurlara Sakal Serbest

Hangi Memurlara Sakal Serbest

Memurluk, 657 sayılı kanuna tabi olarak kamu kurumlarında çalışmak demektir. Memur olan kişilerin, kanunlarda belirtilen şart ve koşullara, memur olma aşamalarında ve memuriyet görevine başladıktan sonra da uymaları şarttır. Bu kurallara uymamak, cezalandırılmaya ve memuriyet görevine son vermeye dahi varabilecek sonuçlar oluşturur. Memuriyette uyulması gereken en önemli kurallardan bir tanesi öz bakım ya da başka bir deyişle kişisel bakımdır. Erkek memurların uymaları gereken kurallardan bir tanesi de sakal kuralıdır. Erkek memurlar, mesai saatleri içinde saç ve sakal tıraşları tam ve temiz olarak görev yapmak zorundadır. Kanunen bu kurala uymamanın cezası, uyarma, kınama, maaş katı ve görevden uzaklaştırma sonucuna kadar devam etmektedir.

Memurlarda Sakal Bırakmama Kuralına Uyma

Ülkemiz terör olaylarının yoğun olarak yaşandığı bir bölgedir. Memur olmak demek, her il için aynı şart ve kurallar altında çalışılması anlamına gelmemektedir. Çalışılan ilin veya kurumun disiplin anlayışına göre bazı kurallar katı veya esnek olabilmektedir. Örneğin Ankara’da görev yapan bir öğretmen ile Hatay’da görev yapan bir öğretmenin veya herhangi bir memurun çalışma şartları ve uyması gereken kurallar farklıdır. Görev yapılan kurumun dahi gerektirdiği kural, istisna ve teoremleri farklı olabilmektedir.
Memurlarda Sakal Serbestisi

Memurlar için 2017 yılında sakal serbestliği düzenleneceği yolunda medya organları tarafından açıklamalarda bulunulmuş olmasına rağmen, bu açıklanan veriler kanunlara yansımamıştır. Ancak, kamu kurumlarında çalışan personeller yalnızca 657 sayılı kanunda belirtilen şartlara göre idare edilmemektedir. Çalıştıkları kurumda yetkili olan amir, 657 sayılı kanundaki şart veya kurallara esneklik getirebildiği gibi kuralları daha katı halede getirebilmektedir.

Amirin İnisiyatifi

Terör olaylarının yaşandığı, Hakkari, Tunceli, Diyarbakır, Bitlis gibi illerde tayin olarak görev yapan memurların terör olaylarından korunmalarını sağlamak ve onları o yörenin halkından biriymiş gibi göstermek için kurum amirleri önlemler alır. Sakal uzatma alınan bu tedbirlerden biridir. Sakallı kişi halk arasına çıktığında o kişinin memur olduğu anlaşılmamakta ve kişiye farklı bir yaklaşım sergilenmemektedir. Memurlukta sakal uzatmama kuralı bulunmasına karşın, bazı kurumlarda istisnai durumlar söz konusu olmaktadır.
Kaner
Kaner
Web ve diğer tüm bilgilere ulaşıp sorunlarınıza net yanıtlar bulmanız için oluşturduğum bu platformda istediğiniz gibi at koşturabilirsiniz. Ata zarar vermeden!
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.