ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Hangi Memurlara Lojman Verilir?

A+
A-
Hangi Memurlara Lojman Verilir?

Hangi Memurlara Lojman Verilir?

Memurlar içinde farklı şehirlerde yaşamak konusunda en büyük sorun konaklama olarak göze çarpar. Bundan dolayı memurun özlük haklarının düzenlenmesi sırasında konaklama için lojman durumunun göz önüne alınmasının arkasında yatan neden de budur. Bundan dolayı tüm memurların lojman kullanması mümkün olamayacağından bazı kural ve konaklama hallerine göre lojman hakları da çeşitli sınırlar içinde değerlendirilmiştir. Lojman kullanımı dört gruba ayrılmış durumdadır. Bulundukları grup konutların tahsis, kullanım süresi, eşya durumu ve kira bedeli gibi şartların şekillenmesine neden olacaktır.

Konut Grupları

Konut grupları devlet memurlarının bazılarına özel olarak tahsis edilen konutlardır. Bu konutlar makam be rütbe sahibi olan, görev alma hali içinde bulunan özel memurların yararlanabileceği konutlardır. Özel tahsisli konutlar, görev tahsisli konutlar, sıra tahsisli konutlar ve hizmet tahsisli konutlar olmak üzere bazı şartlara bağlanmıştır. Bu durumlar da verilen rütbe ve görev haline, bakmakla yükümlü olunan kişi sayısına göre hareket edilir.
Hangi Konutta Ne Kadar Süre Kalınır?

Özel, görev ve hizmet tahsisi olarak verilen konutlar görev süresinin bitimine kadar kullanılabilir. Bu konutlar görev süresinin bitiminden itibaren 2 ay içerisinde konutlarını terk etmek zorunda kalırlar. Sıra tahsisli konutlarda ise oturma süresi 5 yıldır. Bu konutlardan memur olan ve kurumuna tahsis edilmiş konutlardan yararlanmak isteyen tüm memurlar talep halinde yararlanabilirler. Emeklilik, istifa gibi durumlarda ise 2 ay içerisinde konuttan ayrılması şarttır. Diğer durumda ise yerine başka birisini bulan memur devredebilir veya 15 gün içerisinde konuttan çıkış işlemlerini tamamlayabilir.

Lojman Ücreti Ödemeyen Memurlar

Lojman ücreti ödemek zorunda olmayan memurlar da yasa ile güvenceye alınmış durumdadır. Cumhurbaşkanı, T.B.M.M Başkanı, Başbakan ile yurt dışında büyükelçi ve daimi delege olanlar, başkonsolosluklar ücretsiz şekilde yararlanma hakkına sahiptir. Ayrıca bunların dışında belli bir hizmet kapsamında lojman kullanmak zorunda kalan memurlar da aynı şekilde herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmadan konaklama haklarından yararlanabilirler. Bunlar dışında kalan tüm lojmanlardan kullanım süresi boyunca azami miktarda da olsa kira alınması yoluna gidilir.
Kaner
Kaner
Web ve diğer tüm bilgilere ulaşıp sorunlarınıza net yanıtlar bulmanız için oluşturduğum bu platformda istediğiniz gibi at koşturabilirsiniz. Ata zarar vermeden!
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.